Experimentovanie po nemecky

V školskom roku 2017/18 je sninské Gymnázium zapojené aj do projektu Nadácie Volkswagen Slovakia a Goetheho inštitútu “Experimentovanie po nemecky”.
V tomto projekte ide o praktickú výučbu nemčiny prostredníctvom experimentov. K nim sú vypracované pracovné listy, ktoré využívajú metódu CLIL (Content Language Integrated Learning), ktorá integruje cudzí jazyk do odborného predmetu. Ide o prepojenie cudzieho jazyka s ďalším nejazykovým predmetom, v tomto prípade konkrétne s prírodovednými predmetmi. Žiaci sa stretávajú s rôznymi situáciami, riešia ich v cudzom jazyku a zároveň využívajú poznatky z nejazykového predmetu.
Pracovné listy obsahujú tieto témy – voda, vzduch, magnetizmus, čas, auto, látky či rastliny, ktoré sú rozpracované na krátke experimenty. Ku každej téme sú vypracované i cvičenia na slovnú zásobu, pri niektorých aj teória. Práca s pracovnými listami môže byť hodnotená pomocou tzv. preukazu vedca. V ňom si žiaci svoje experimenty vyhodnotia, napíšu, čo ich zaujalo a aké nové poznatky získali. Počas experimentovania si žiaci precvičujú počúvanie a čítanie s porozumením, písanie a rozprávanie po nemecky. Učia sa tak žiaci cudzí jazyk rýchlejšie a sú viac motivovaní.
Do tohto projektu sú zapojení hlavne žiaci II.SEKUNDY 8-ročného gymnázia, pretože projekt je určený pre mladších žiakov, ktorí sa vyučujú nemecký jazyk. Zatiaľ sme vrámci projektu zrealizovali v mesiaci december dva experimenty a do konca školského roka zrealizujeme ďalšie zaujímavé experimenty.

Vypracovala: Mgr. Eva Ignácová, učiteľka nemeckého jazyka, koordinátorka projektu