IMPLEMENTÁCIA PROJEKTU
   INOVÁCIA OBSAHU A METÓD VZDELÁVANIA
   V MODERNEJ ŠKOLE

"Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť /Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ/ Dopytovo-orientovaný projekt"

Ciele projektu

1 Strategický cieľ projektu 2 Väzba na príslušné ciele výzvy
Podpora inovatívnych vzdelávacích metód a postupov v rámci ŠKVP v záujme modernizácie a skvalitnenia vzdelávania.

Pri príprave projektu sme vychádzali z globálneho cieľa OPV: "Zabezpečiť dlhodobú konkurencieschopnosť SR prostredníctvom prispôsobenia vzdelávacieho systému potrebám vedomostnej spoločnosti".
Predložený projekt priamo reaguje na súčasnú situáciu vo využívaní IKT technológií v praxi, potreby pripraviť absolventov na jej využívanie počas svojho vzdelávania, ale i neskôr na trhu práce.
K naplneniu cieľa inovovať metódy a formy výučby v rámci ŠKVP potrebujeme zvýšiť odbornosť pedagógov a doplniť materiálno-technické vybavenie školy.
Strategický cieľ projektu sa viaže na:
♦ Obidva špecifické ciele opatrenia definované vo výzve, konkrétne:
1. Inovovať obsah a metódy, skvalitniť výstupy vzdelávania pre potreby trhu práce vo vedomostnej spoločnosti;
2. Orientovať prípravu a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov na získavanie a rozvoj kompetencií potrebných na premenu tradičnej školy na modernú
♦ cieľ opatrenia 1.1 je "uskutočniť obsahovú prestavbu vzdelávania na ZŠ a SŠ a s využitím inovovaných foriem a metód výučby pripraviť absolventa pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti, ako aj pre jeho nadväzujúce vzdelávanie v systéme VŠ a ďalšieho vzdelávania".
Strategický cieľ projektu zabezpečuje:
♣ inováciu obsahu a metód výučby, nakoľko v rámci projektu zavádzame do výučby nové, resp. inovované študijné materiály a učebné pomôcky.
♣ skvalitnenie výstupov vzdelávania pre ďalšie stupne vzdelávania a pre trh práce.
Odbornú prípravu i motiváciu učiteľov školy pre zavádzanie zmien potrebných na premenu tradičnej školy na modernú.
 3 Špecifické ciele projektu 4 Väzba na strategický cieľ projektu
1. Pripraviť a motivovať pedagógov pre zavádzanie zmien potrebných na premenu tradičnej školy na modernú prostredníctvom inovácie ŠKVP. Všetky uvedené špecifické ciele projektu v tabuľke B3 sa podieľajú na priamo na napĺňaní celkového strategického cieľa projektu (časť B1).
Stanovené špecifické ciele čiastkovo vyjadrujú to, akým spôsobom krok za krokom je potrebné pripraviť personálne a materiálne podmienky na zavádzanie digitalizácie do vzdelávania a používanie moderných metód vzdelávania, zaujímavých pre študentov SŠ.
Špecifický cieľ 1 smeruje k posilneniu kompetencií učiteľov tak, aby dokázali a chceli aplikovať inovatívne postupy vo vzdelávaní s využitím IKT. Na základe preškolenia pedagógov títo sami spracujú nové študijné materiály a učebné pomôcky pre "svoj" predmet v danom ročníku výučby a tieto napokon implementujú do svojej praxe – teda priamo do výučby (špecifický cieľ 2). Tento postup si vyžaduje aj vytvorenie vhodných materiálno – technických podmienok, teda dokúpenie IKT techniky a ďalších zariadení, ich prepojenie do informačného systému, ktoré v rámci projektu riešime v rámci špecifického cieľa 2.