poľsko - slovenského pohraničia

Program cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007 - 2013

Prioritná os II: Socio-ekonomický rozvoj

OBLASŤ PODPORY 1: Rozvoj cezhraničnej spolupráce v oblasti turizmu

V rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013 sa od 1. septembra 2009 realizuje projekt "Karpatské nebo – Rozvoj produktov cestovného ruchu založených na astronómii v regióne poľsko-slovenského pohraničia".

Hlavným cieľom projektu je zvýšenie konkurencieschopnosti regiónu cez rozvoj lokálnej infraštruktúry, zlepšenie kvality ponuky cestovného ruchu, zlepšenie dostupnosti a kvality vzdelávania pre obyvateľov a turistov navštevujúcich región.

Ďalšie ciele projektu:

• podpora budovania a modernizácie turistickej infraštruktúry spojenej s astronómiou,
• posilnenie funkcií prihraničného regiónu slúžiacich jeho rozvoju ( funkcie turistické, edukačné, rekreačné, služby a podnikanie),
• výmena skúseností a vedomostí v oblastiach spojených s astronómiou, turistikou, edukáciou, rekreáciou a s tým súvisiacimi službami a podnikaním,
• príprava a tvorba nových prvkov turisticko-astronomickej infraštruktúry,
• spoznávanie partnerov, príprava základu siete cezhraničnej spolupráce.

Medzi najdôležitejšie výstupy projektu na slovenskej strane patrí:

•• vybudovanie planetária pri Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle,
•• vyhotovenie projektových dokumentácií pre astronomickú pozorovateľňu na streche budovy sninského Gymnázia a turistickú ubytovňu pri Planetáriu a observatóriu na Kolonickom sedle,
•• zakúpenie nového prístrojového vybavenia pre všetky subjekty zapojené do projektu a tiež množstvo informačných, edukačných a turistických materiálov,
•• vyhotovenie sprievodcu pre učiteľov fyziky – „Vedenie astronomického krúžku“ v strednej škole + CD,
•• príprava mapy oblohy a regiónu s vyznačenými astronomickými pozorovateľňami, informáciami o partneroch projektu a turistickými informáciami,
•• doplnenie knižníc škôl a pozorovateľní astronomickou literatúrou.

Časový rámec projektu: 01. 09. 2009 - 31. 05. 2012 (spolu 33 mesiacov)

Celkový rozpočet projektu: 1 246 521 EUR

Nové teleskopy pre gymnázium

V lete 2010 bol v rámci projektu „Karpatské nebo“ škole dodaný komplet moderných astronomických prístrojov v celkovej hodnote 21000 EUR:

• slnečný ďalekohľad CORONADO SOLAR MAX 60
• automatický ďalekohľad MEADE LX200 10''
• ďalekohľad DOBSON MEADE LIGHTBRIDGE 16''
• ďalekohľad binokulár BINO OBERWERK BT 100 45
• komplet okulárov MEADE SERIES 5000 a ďalšie
• CCD kamera s filtrami
• fotoaparát CANON EOS 55OD, objektív CANON EF 70-300
• multimediálny sprievodca oblohou – prenosné observatórium SKYSCOUT
• notebook a softvér na ovládanie kamery a teleskopu MAXIM DL

Dlhoročná činnosť astronomického krúžku v sninskom Gymnáziu a dodanie kompletu astronomického vybavenia v rámci projektu sú výborné predpoklady pre praktické využitie všetkých výstupov projektu v budúcnosti a je obrovským prínosom pre skvalitnenie edukácie gymnaziálnej fyziky a práce astronomických nadšencov v rámci mimoškolskej činnosti.

Kupola na streche budovy Gymnázia

Gymnázium v Snine je jednou z deviatich inštitúcií zapojených do projektu Karpatské nebo - Rozvoj produktov cestovného ruchu založených na astronómii v regióne poľsko-slovenského pohraničia, ktorý sa začal realizovať 1. septembra 2009. Jeden z najdôležitejších produktov tohto projektu bol dosiahnutý začiatkom roka 2010. Bola totiž vyhotovená špeciálna projektová dokumentácia pre výstavbu astronomickej pozorovateľne na budove Gymnázia v Snine. Využili sa pritom danosti pôvodného objektu vežičky na streche budovy školy, ktorej existencia priam privoláva výstavbu tak zaujímavej architektonickej perly ako je astronomická kupola. Tá je pomerne častým doplnkom budov stredných a vysokých škôl predovšetkým v zahraničí.
Vybudovanie školského observatória v Gymnáziu v Snine v následných projektových aktivitách bude zaiste prirodzeným zavŕšením dlhoročnej spolupráce sninských gymnazistov a Vihorlatskej hvezdárne. Pre Sninčanov sa tak naskytne jedinečná príležitosť pozrieť sa zblízka na kúsok karpatského neba nad Sninou.